2023-2024 Δράσεις Συνεκπαίδευσης

Επίσκεψη του αθλητή ΑμεΑ Γιακουμάκη Μανώλη

IMG 8496fcbb66651dbdc35d06cc1c8d8530 V

Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο αθλητής στίβου ΑμεΑ με διακρίσεις στον ακοντισμό Μανώλης Γιακουμάκης. Συνομίλησε με μαθητές των τμημάτων Α4, Β5 και Γ4, όπου φοιτούν και μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες των τμημάτων ένταξης. Υπεύθυνοι καθηγητές Λύτρας Γεώργιος και Μαζαράκης Κωνσταντίνος ΠΕ0405 Γεωλόγων. Η στάση ζωής του αθλητή αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για την υπομονή και επιμονή που οφείλουμε να έχουμε όταν αντιμετωπίζουμε οποιοδήποτε ζήτημα. Τίποτα δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην ζωή μας εάν το αντικρίσουμε ως μια ευκαιρία αυτοβελτίωσης, άλλωστε, όπως λέει η λαϊκή σοφία: “κάθε εμπόδιο είναι για καλό” και “δεν υπάρχει δεν μπορώ, αλλά δεν θέλω“.