2023-2024 Δράσεις Επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης

IMG 9479316612388a8f9f2abcd8cea9fd3a V

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στο Μουσείο Ιατρικής στα πλαίσια του μαθήματος βιολογίας της Β’ τάξης Γυμνασίου. Στην επίσκεψη συμμετείχαν μαθητές/τριες των τμημάτων Β1, Β5 υπό τη συνοδεία των καθηγητών φυσικών επιστημών του σχολείου μας, Αγιομυργιαννακη Αθανασία, Χρονιάρη Αικατερίνη, Πλουμάκη Φωτεινή και Μαζαράκη Κων/νο.

Οι μαθητές αρχικά ξεναγήθηκαν στο μουσείο, έμαθαν για ιατρικές τεχνικές και εργαλεία που χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν και παρακολούθησαν παρουσιάσεις με θέμα την ανθρώπινη ανατομία και τους μικροοργανισμούς. Το δεύτερο μέρος περιελάμβανε το διαδραστικό επιμορφωτικό εργαστήριο “Τα μυστικά του ανθρώπινου σκελετού”. Οι μαθητές παρακολούθησαν μια σύντομη παρουσίαση γύρω από την ιατροδικαστική και τις βασικές τεχνικές ταυτοποίησης σκελετών. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να αγγίξουν αληθινά ανθρώπινα οστά και να αναγνωρίσουν τα μοναδικά χαρακτηριστικά τους ως μικροί επιστήμονες.