2023-2024 Δράσεις Περιβαλλοντική ομάδα Συνεκπαίδευσης

“Ημέρας Υπαίθριας Εκπαίδευσης” στην αυλή του σχολείου

IMG 5f4fdf66b19d3d21fbbd028e897878a2 V

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2023 το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση  «Υπαίθρια Εκπαίδευσης» που οργάνωσε το ΚΕΠΕΑ (Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Αειφορίας) Βάμου. Στο πλαίσιο της Ημέρας Υπαίθριας Εκπαίδευσης ένα τμήμα της Α΄ τάξης  Γυμνασίου (Α6) του σχολείου μας, υλοποίησε δραστηριότητες Φυσικής και Βιολογίας στο χώρο της σχολικής αυλής. Οι δραστηριότητες είχαν διάρκεια δύο διδακτικών ωρών, στηρίχτηκαν σε φύλλα εργασίας και οργανώθηκαν από τις εκπαιδευτικούς Χρονιάρη Κατερίνα και Αγιομυργιαννάκη Αθανασία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία του «υπαίθριου μαθήματος» και να αντιληφθούν ότι η εκπαίδευση μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμη και σε αυλές, πάρκα και γενικά έξω από τα στενά όρια μιας αίθουσας.