2023-2024 Δράσεις Περιβαλλοντική ομάδα Συνεκπαίδευσης

Το “Νεροφιδάκι” στη διδακτική πράξη

IMG 20670570468d44c40ee58d1b50f61c01 V

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου παίξαμε στο σχολείο το επιτραπέζιο παιχνίδι «Νεροφιδάκι». Η δράση πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας με δυο τμήματα της Α΄τάξης. Τα τμήματα έπαιξαν αντίπαλοι και οι μαθητές κλήθηκαν να συναγωνιστούν σε μια παραλλαγμένη μορφή του κλασικού επιτραπέζιου παιχνιδιού «φιδάκι». Το παιχνίδι περιλάμβανε ερωτήσεις από τον υδρολογικό κύκλο και πρακτικές που ακολουθούμε για την προστασία των υδάτινων πόρων μας. Το παιχνίδι στάλθηκε στο σχολείο από το Δήμο Ηρακλείου στα πλαίσια συνεργασίας μας στο πρόγραμμα Ανακύκλωσης. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν με ένα πολύ διαδραστικό και παιγνιώδη τρόπο.  Η δράση διήρκησε μια διδακτική ώρα και την εποπτεία των μαθητών είχαν οι εκπαιδευτικοί Χρονιάρη Κατερίνα, Μαζαράκης Κων/νος και Αγιομυργιαννάκη Αθανασία.